The Australian Dance Awards Long Nominations List Announced

Posted on: 17/4/2014 10:00AM

Sydney Dance Company's Les Illuminations, with Katie Noonan. Photo by Ellis Parrinder.The Australian Dance Awards long nominations have been announced. The list celebrates the work of amazing artists and comes from over 600 nominations that were voted by you from across Australia. The long nominations were put together by the nominations committee run by Ausdance National. This list, along with recorded excerpts of performances, will go to the Selection Panel who will vote on a shortlist of the top four contenders in each category. The shortlist will be announced in July.


Remember to circle the date, Sunday the 9th of November 2014, Sydney Opera House, to see the 2014 Australian Dance Awards in action. 


Services to dance
Catherine Baldwin
Greg Barrett
Jeff Busby
Nicolette Fraillon
Annie Greig
Deborah Jones
David Walter


Services to dance education
Adele Hyland
Janet Karin OAM
Tanya Pearson
Lee Pemberton
Katrina Rank
Diana Reyes
Leigh Rowles
Carol Wellman Kelly


Outstanding achievement in youth or community dance
Buzz Dance Theatre for Look the Other Way
Canberra Dance Theatre GOLD Company for Life is a Work of Art
Dancenorth for Shake a Leg
DrillDance for Rebellion
fLiNG Physical Theatre for Socialsize Me
QL2 Dance for Hit the Floor Together
Restless Dance Theatre for Debut 4
Shaun Parker & Company for Trolleys
Steps Youth Dance & Strut for Trois Generations
Stompin for On Your Marks
Tracks Dance for Zombies in the Banyan Tree
Yellow Wheel for FX


Outstanding achievement in choreography
Rafael Bonachela for Les Illuminations, Sydney Dance Company
Rafael Bonachela for Emergence,Sydney Dance Company
Kate Denborough & Gerard van Dyck for Flesh & Bone, Kage
Daniel Jaber for Nought, Australian Dance Theatre
Stephanie Lake for Aorta, Chunky Move
Paul Malek & Kim Adam for Yours Truly, Collaboration The Project
Stephen Page & Daniel Riley McKinley for Blak, Bangarra Dance Theatre
Garry Stewart for Monument, The Australian Ballet
Leigh Warren for Not According to Plan, Leigh Warren & Dancers
Natalie Weir for When Time Stops, Expressions Dance Company


Outstanding performance by a company

The Australian Ballet for Cinderella
The Australian Ballet for Monument
Australian Dance Theatre for G
Australian Dance Theatre for Nought
Bangarra Dance Theatre for Blak
Chunky Move for Aorta
Circa for Opus
Dancenorth & Opera Queensland for Abandon
Expressions Dance Company for When Time Stops
Leigh Warren & Dancers for Not According to Plan
Lucy Guerin Inc. for Conversation Piece
Queensland Ballet for Cinderella
Sydney Dance Company for Les Illuminations
Sydney Dance Company for De Novo
West Australian Ballet for Peter Pan


Outstanding achievement in independent dance

Rochelle Carmichael for Plucked
Natalie Cursio for Blizzard
Dance Makers Collective for Big Dance in Small Chunks
Martin del Amo for Slow Dances for Fast Times
Dirty Feet for Vitality
Melissa Jones for Disquiet
Phluxus2 Dance Collective for De-generator
Rennie McDougall for Yes Dance
Larissa McGowan for Skeleton
PROJECTion Dance for Swan Lake
Marrageku & Dalissa Pigram for Gudirr Gudirr
Lee Serle for POV
Aimee Smith for Wintering
Ade Suharto & Peni Candra Rini for Ontosoroh


Outstanding performance by a female dancer

Juliette Barton for Les Illuminations, Sydney Dance Company
Deborah Brown for Brolga (Kinship), Bangarra Dance Theatre
Yolande Brown for Blak, Bangarra Dance Theatre
Kate Denborough for Flesh & Bone, Kage
Madeleine Eastoe for La Sylphide, The Australian Ballet
Fiona Evans for La Sylphide, West Australian Ballet
Tammi Gissell for Seeking Biloela, Canberra Dance Theatre
Ingrid Gow & Halaina Hills for Cinderella, The Australian Ballet
Amy Harris for Cinderella, The Australian Ballet
Jessica Hesketh for Nought, Australian Dance Theatre
Alice Hinde for Abandon, Dancenorth
Samantha Hines for Nought, Australian Dance Theatre
Lucy Ingham for De-generator, Phluxus2 Dance Collective
Lana Jones for Don Quixote, The Australian Ballet
Fiona Jopp for Les Illuminations, Sydney Dance Company
Lauren Langlois for 247 Days, Chunky Move
Elise May for Carmen Sweet, Expressions Dance Company
Kirstie McKracken for Double Think, Force Majeure
Dalisa Pigram for Gudirr Gudirr, Marrageku
Tara Robertson for Blak, Bangarra Dance Theatre
Leanne Stojmenov for Cinderella, The Australian Ballet
Rachel Walsh for Giselle, Queensland Ballet
Charmene Yap for Les Illuminations, Sydney Dance Company


Outstanding performance by a male dancer

Waangenga Blanco for Blak, Bangarra Dance Theatre
Thomas Bradley for Emergence, Sydney Dance Company
Daryl Brandwood for Carmen Sweet, Expressions Dance Company
Andrew Crawford for Emergence, Sydney Dance Company
Cass Mortimer Eipper for Les Illuminations, Sydney Dance Company
Daniel Gaudiello for Cinderella, The Australian Ballet
Chengwu Guo for Paquita, The Australian Ballet
Rudy Hawkes for The Four Temperaments, The Australian Ballet
Daniel Jaber for G, Australian Dance Theatre
Kevin Jackson for Cinderella, The Australian Ballet
Bernard Knauer for Emergence, Sydney Dance Company
Alisdair Macindoe for Dual, Stephanie Lake
Hunter Page-Lochard for Blak, Bangarra Dance Theatre
James Pham for Aorta, Chunky Move
Andre Santos for Peter Pan, West Australian Ballet
Luke Smiles for Slow Dance for Fast Times, Martin del Amo
Kimball Wong for Nought, AustralianDance Theatre
Jack Ziesing for When Time Stops, Expressions Dance Company


Outstanding achievement in dance on film or new media

The Australian Ballet for Behind Ballet
Diane Busuttil for Curdled
Rochelle Carmichael for Plucked, Liquid Skin
Sue Healey for On View
Paul Malek & Yvette Lee for Dance Chat
Physical TV Company for '...the dancer from the dance'


Outstanding achievement in commercial dance or musical theatre

Timothy Brown for Salon
Rohan Browne for Singin’ in the Rain
Red Hot Rhythm for Rhythm Junkies
The Company for Hot Shoe Shuffle
The Company for Grease
The Company for The Tap Pack
The Company for King Kong
The Company for Chitty Chitty Bang

 

To order your tickets for the 2014 Australian Dance Awards, visit http://goo.gl/N1G6gy. 


Photo: Sydney Dance Company's Les Illuminations with Katie Noonan. Photo by Ellis Parrinder. 



SIGN-UP FOR A

FREE DANCE ACCOUNT

  • Monthly Magazine Updates
  • Access Audition Listings
  • Access Dance Event Listings
  • Enter Giveaways & Comps!